نوشته شاخص

مصاحبه در مورد کتاب خطای ستارگان بخت ما

«خطای ستارگان بخت ما» از آن کتاب‌هاست که وقت خواندنشان، مداد رنگی دستمان می‌گیریم و زیر جملات جالب و تأثیرگذار آن خط  می‌کشیم. این کتاب در سراسر دنیا طرفداران پر و پا قرصی دارد که حتی یک روز از سال را به نام آن نامگذاری کرده‌اند. بر اساس این رمان، فیلمی هم در آمریکا ساخته شده و تعداد طرفداران این کتاب جذاب را بیشتر کرده است. طرفداران «خطای ستارگان بخت ما» روز سوم آگوست به یاد ارل استر، نوجوان سرطانی که الهام‌بخش ماجرای این رمان بوده- دور هم جمع می‌شوند و مثل «هزل» لولۀ تنفسی روی بینی خود می‌گذارند. هزل، دختر هفده‌ساله‌ای که داستان کتاب را روایت می‌کند، مبتلا به سرطان تیروئید است و مرگ را در چند قدمی خود می‌بیند. اما وقتی در گروه پشتیبان بچه‌های سرطانی با پسری به نام «آگوستوس واترز» آشنا می‌شود، زندگی و مرگش دوباره از نو رقم می‌خورد. این داستان عاشقانه‌ای است از زندگی و مرگ جوانانی که تا دم مرگ زندگی می‌کنند و سوال‌های آنان در چرخه‌ای مداوم تکرار می‌شود: من هم می‌توانم عاشق شوم؟ بعد از مرگم کسی از من یاد می‌کند؟ می‌توانم در این جهان اثری از خود باقی بگذارم؟

«خطای ستارگان بخت ما» در همان سال اول چاپش چهارمین کتاب پرفروش کودک و نوجوان در دنیا بود. به انتخاب مجله تایمز رمان شماره یک سال شد، از سوی بوک لیست، پابلیشرز ویکلی، هورن بوک و کرکاس پیشنهاد شد و از طرف منتقدان نیویورک تایمز، وال استریت جورنال و ایندی باند لقب بهترین رمان سال را دریافت کرد.

به بهانه‌ی انتشار نخستین ترجمه‌ی فارسی «خطای ستارگان بخت ما» با میلاد بابانژاد و الهه مرادی، مترجم‌های این کتاب گپی داشتیم که گزارش آن را در ادامه می‌خوانید.

 

– «خطای ستارگان بخت ما» یک رمان با زمینه‌ای عاشقانه است. خیلی جالب است که مترجم‌های آن هم یک زوج جوان هستند. چطور شد که تصمیم گرفتید این کتاب را به‌صورت مشترک ترجمه کنید؟

میلاد بابانژاد: این کتاب در جستجوهای اینترنتی توجهم را جلب کرد؛ کتابی که در همان روزهای اول انتشارش سر و صدای زیادی به پا کرده بود. «خطای ستارگان بخت ما» جوایز و عنوان‌های پرافتخاری دارد. فروش آن در سطح فروش کتاب‌های هری پاتر بوده و این برای کتابی در این ژانر خیلی زیاد و قابل توجه است. به همسرم (الهه مرادی) پیشنهاد دادم که اولین تجربه‌ی مترجمی کتاب را با این اثر محبوب کلید بزند. در واقع اول قرار بود که خانم مرادی به‌تنهایی این اثر را ترجمه کند، اما موضوع آن کم‌کم مرا هم وسوسه‌ کرد تا در لذت ترجمه‌ی یک کتاب جذاب شریک شوم!

الهه مرادی: داستان آن‌قدر ما را جذب کرد که وقتی ده صفحه‌ی اول را ترجمه کردیم، دیگر نتوانستیم کتاب را زمین بگذاریم. در آن زمان هنوز فیلمی که بر اساس همین کتاب ساخته شده، روی پرده نرفته بود و خیلی دوست داشتیم ترجمه‌ی فارسی قبل از اکران فیلم منتشر شود.

– فیلم تقریبا با سرعت زیادی پس از انتشار کتاب ساخته و ظاهرا با استقبال خوبی هم مواجه شد. شما فیلم را چطور دیدید؟ حق مطلب را ادا کرده بود؟

بابانژاد: البته من معمولا کتاب‌ها را بیشتر از فیلم‌ها دوست دارم اما در مجموع فیلم «خطای ستارگان بخت ما» را اقتباس خوبی می‌دانم. گرچه تفاوت‌هایی با متن اصلی کتاب دارد.

مرادی: این فیلم طرفداران زیادی دارد و تماشاگران از مدت‌ها قبل منتظر اکران آن بودند. در هفته‌ی اول اکران در صدر جدول فیلم‌های پرفروش‌ قرار گرفت. پس از اکران هم نظر منتقدان را به خود جلب کرد و بازیگر نقش آگوستوس جایزه گرفت.

 

– این اسم رازآلود را چطور برای کتاب انتخاب کردید؟ آیا در زبان اصلی هم اسم کتاب تا این اندازه ابهام دارد و کنجکاوی‌برانگیز است؟

مرادی: برای انتخاب اسم کتاب خیلی وسواس به خرج دادیم. ما اولین کسانی بودیم که می‌خواستیم کتاب را به فارسی ترجمه کنیم. ساعت‌ها روی این عنوان فکر کردیم و از افراد باتجربه مشورت گرفتیم. جان گرین، نویسنده‌ی کتاب به‌عمد این اسم عجیب را انتخاب کرده و حتی می‌توانم بگویم بخشی از بار جذابیت این کتاب بر دوش همین اسم است. بعد از ترجمه‌ی کتاب هم بازخوردهای جالبی از مواجهه با اسم کتاب داشتیم. خیلی‌ها می‌پرسیدند موضوع کتاب درباره‌ی طالع‌بینی است؟!

بابانژاد: اتفاقاً نکته‌ی جالب همین است که از روی اسم کتاب نمی‌شود موضوع را حدس زد. خود من وقتی این اسم را شنیدم فکر کردم قرار است با یک کتاب علمی-تخیلی روبه‌رو شوم! همین اسم بود که مرا کنجکاو و به مطالعه ترغیب کرد. جان گرین اسم کتاب را از نمایشنامه‌ی «ژولیوس سزار» شکسپیر اقتباس کرده است. آنجا که کاسیوس به بروتوس می‌گوید: «خطایی در ستارگان [بخت] ما صورت نگرفته بروتوس عزیز، خطا از خود ماست…» و در واقع با این نامگذاری شکسپیر را به چالش کشیده است. ون هوتن (یکی از شخصیت‌های کتاب) در جایی می‌گوید: خود شکسپیر اشراف‌زاده‌ای بود که باید هم معتقد باشد خطایی در ستاره‌اش وجود ندارد و هرچه بر سرش می‌آید حاصل اشتباهات خودش است. اما از بچه‌های بی‌گناهی که با بیماری لاعلاج به دنیا می‌آیند و از دنیا می‌روند، چه خطایی سر زده است؟!

 

– این دقت و وسواس در ترجمه‌ی اسم کتاب را در کل کار هم به خرج داده‌اید؟

مرادی: من خط ‌به خط این کتاب را حفظم! بارها و بارها آن را خواندم و ویرایش کردم. روی انتخاب تک‌تک کلمات دقت کردیم و سعی کردیم بیشترین میزان وفاداری را به زبان نویسنده داشته باشیم.

بابانژاد: خود نویسنده‌ هم در مصاحبه‌ها تایید کرده که ترجمه‌ی این کتاب به زبان‌های مختلف ممکن است خیلی سخت باشد. درمورد فن ترجمه رویکردهای مختلفی وجود دارد و من بیشتر از همه رویکرد وفاداری به متن را می‌پسندم. از آن مهم‌تر وفاداری به فرهنگ مبدأ است که به وسیله‌ی آن آشنایی با فرهنگ‌های مختلف محقق می‌شود. ترجمه یک کار فرهنگی است و بخشی از آن بدون شک باید انتقال فرهنگی باشد. در این کتاب یکی از سخت‌ترین بخش‌ها، ترجمه‌ی دیالوگ‌های آگوستوس بود. آگوستوس دوست دارد از کلمات قلبنه‌سلنبه استفاده کند اما نمی‌تواند به‌خوبی از پس این کار بربیاید و لحنش دچار تصنع می‌شود. حفظ چنین ویژگی‌هایی در هنگام ترجمه واقعا مشکل و وقت‌گیر است. از طرفی ما در این کار با یک اثر سروکار نداریم. در دل این کتاب، یک کتاب خیالی دیگر هم وجود دارد. «رنج‌ باشکوه» کتابی خیالی است که جان گرین در ابتدای داستان از آن نقل قول می‌آورد و در طول داستان هم نقش تعیین‌کننده‌ای در پیش بردن ماجرا دارد.

– یعنی کتابی به نام «رنج باشکوه» اصلاً وجود خارجی ندارد؟ و پیتر ون هوتن، نویسنده‌ی این کتاب هم کاملاً ساخته و پرداخته‌ی ذهن جان گرین است؟

بابانژاد: بله همین‌طور است. جان گرین به تقلید از کتاب مورد علاقه‌اش یعنی «گتسبی بزرگ» یک نویسنده با یک کتاب خیالی در تخیلش خلق کرده است. در ابتدای رمان «گتسبی بزرگ» هم یک شعر نقل شده که در واقع خود نویسنده سروده اما آن را به یک شاعر خیالی نسبت می‌دهد.

 

– در جریان مطالعه‌ی کتاب می‌فهمیم که شاید خیلی از قسمت‌ها حالتی نمادین دارند و در واقع به مفهومی عمیق‌تر از آنچه اتفاق می‌افتد، اشاره می‌کنند. در  این مورد توجه شما به کدام قسمت‌ها جلب شد؟

مرادی: آب. خود نویسنده هم از اینکه آب در این داستان یک استعاره است، دفاع می‌کند و می‌گوید آب در عین حال که نشانه‌ی زندگی و نشاط است، می‌تواند حکایت از یک بیماری دردناک داشته باشد؛ همچنان که وقتی آن مایه‌ی مسموم از ریه‌ی هزل خارج می‌شود، آگوستوس می‌گوید: «گاهی، برعکس همیشه، خشکی نعمت است و سرسبزی نفرین!»

بابانژاد: نویسنده می‌خواهد با استفاده از همین استعاره بگوید تا وقتی درباره‌ی چیزی اطلاعات کافی نداریم، قضاوت نکنیم و برچسب نزنیم. از دیگر استعاره‌هایی که در کتاب وجود دارد، باید «تاب» را هم در نظر داشته باشیم. وقتی هزل و آگوستوس سوار تاب می‌شوند، این تاب‌بازی نماد کودکی شیرینی است که حالا انگار فرسنگ‌ها از زندگی هزل دور شده و این مرگ است که نزدیک می‌شود.

– اما هزل و آگوستوس بازنده نیستند…

مرادی: بله، کیفیت زندگی ربطی به طول عمر ندارد. مهم این است که در زمانی که در اختیار داری، چه چیزهایی را تجربه می‌کنی. توصیف‌هایی که از زندگی گذشته‌ی هزل می‌شود، تصویری از یک زندگی خوب و متعادل به ما می‌دهد. هزل ورزش می‌کرده، به ظاهرش اهمیت می‌داده و مثل همه‌ی همسن‌ و سال‌هایش سرگرمی‌های جذابی داشته اما ناگهان انگار همه‌چیز از او گرفته می‌شود و او را به نقطه‌ای می‌رساند که هیچ بهانه‌ای برای شادی پیدا نمی‌کند. درست در همین وقت است که آگوستوس به‌عنوان نقطه‌ی عطفی در زندگی او ظاهر می‌شود. در مقابل، هزل هم ارزش‌های زندگی را برای آگوستوس تغییر می‌دهد و تبدیل به قهرمان او می‌شود.

بابانژاد: مسأله اینجاست که قهرمان‌های این کتاب به قدرت نمی‌رسند و با این وجود قهرمانند. اتفاقا برعکس، آنها از قدرت که همان نیروی جوانی و سلامتی‌شان است، به ضعف رسیده‌اند. اینجا می‌فهمیم که یک قهرمان، به‌خاطر تصمیماتش است که تبدیل به قهرمان می‌شود. ضمن اینکه آدم‌های توی کتاب خیلی عادی و ملموس هستند. پس همۀ ما می‌توانیم قهرمان باشیم؛ به شرطی که از پس تصمیم‌های سخت بربیاییم.

سیزده دلیل…

 

NetflixTiein

پنج شش سال پیش بعد از تجربه تا حدودی ناموفق شخصی که از #ترجمه کتاب داشتم دلم میخواست برای تجربه بعدی یک کار خوب و تاثیرگذار انتخاب کنم بعد از تحقیقات فراوان با الهه چندتا کتاب رو شورتلیست کردیم که از بینشون انتخاب کنیم و که در نهایت به دلایلی از جمله شرایط حاکم به فرهنگ کشور و میزان جرح و تعدیل های احتمالی به کتاب #خطای_ستارگان_بخت_ما رسیدیم. یکی از این کتاب‌های شورتلیست شده اسمش #سیزده_دلیل بود. کتابی که اون زمان در وصفش نوشته بودم: کتابی تکان دهنده در وصف رفتارهای کوچک ما که باعث اتفاقات بزرگی میشود که شاید حتی بهش فکر هم نکنیم مثل خودکشی دیگران. چند سالی از آن موقع گذشت و کتاب بی نظیر و تکان دهنده و عجیب نویسنده دوست داشتنی آمریکایی ها #جی_اشر چندین و چند بار تجدید چاپ شد و به دست مادر #سلنا_گومز که دست بر قضا آن روزها حال و روز خوشی نداشت رسید و فکر کرد این کتاب شاید بتونه حال دخترش رو بهتر کند که این اتفاق هم افتاد از همان جا جرقه سینمایی شدن این کتاب زده شد و سلنا گومز شخصا به عنوان یک پروژه شخصی این موضوع رو دنبال کرد با همکاری پارامونت رایت داستان رو خرید منتهی نه برای فیلم شدن بلکه برای سریال شدن. نت فلیکس مثل همیشه ماجراجوتر از باقی شبکه ها بود و خیلی سریع #سریال رو برداشت. یکی دو هفته از ریلیز شدن این سریال نمیگذره و سریال تفاوت های اساسی با کتاب داره. سازنده های سریال با همفکری نویسنده یک کار فوق العاده کردند برعکس کتاب که تمام اتفاقاتش در یک شب رخ میدهد آنها تصمیم گرفتند که دامنه زمانی رو گسترش بدن و با این کار تونستن ما رو با پیشینه تمام شخصیت های قصه بیشتر آشنا کنند. در کتاب ما فقط تمام داستان ها رو از طرف #هانا_بیکر میشنیدم و چرایی رفتارهای دیگران کمتر بهش پرداخته شده بود اما سریال یک فرصت استثنایی در اختیار جی اشر گذاشت که بتونه پیشینه باقی شخصیت ها رو هم جستجو کنه. حالا همونطوری که تونی در سریال میگه؛ فقط با حقیقتِ هانا بیکر روبرو نیستیم و این شانس رو داریم که حقیقت بقیه رو هم بشنویم. شاید این اولین باری باشه که در تاریخ اقتباس های سینمایی و تلویزیونی ما با اقتباسی به مراتب بهتر و کامل تر از خود اثر روبرو هستیم و همین باعث شده یکی از بهترین درام های تین ایجری تاریخ و یکی از تاثیرگذارترین پانزده ثانیه های تاریخ تلویزیون در این سریال رقم بخوره. هرچند از نظر تکنیکی این سریال بی نقص نیست و میشه انتقاداتی بهش داشت اما بازی زیبای شخصیت های اصلی مخصوصا هانا بیکر و #کلی_جنسن با بازی کاترین لنگفورد و دیلن مینت که واقعا شاهکاره و همچنین صداقت خاصی که در این سریال هست هر کسی رو حتی سخت گیرترین منتقدین رو هم به هم دردی و تحسین وامیداره. بعد از جمعه شب های روشن که ده سال پیش پخش شد دیگر سریالی نداشتیم که اینقدر صادق و دوست داشتنی باشد اما حالا سیزده دلیل آمده که توقعات رو از این دست سریال ها حسابی بالا ببرد. ممکنه بعد از دیدن این سریال افسردگی بگیرید اما این افسردگی از آن افسردگی هایی است که برای همه ما لازم است و بعد از افسردگی شاید، فقط شاید کمی کمتر خودخواه باشیم و کمی کمتر خودخواهانه قضاوت کنیم و کمی بیشتر هوای اطرافیانمون رو داشته باشیم. از دستش ندین

هیولا بازی چهارم آذر ماه 1394

download

با سریال‌هایی که در سال آینده تمدید یا کنسل می‌شوند آشنا شوید

شبکه ABC

اینن شبکه در چندسال گذشته سعی کرده همیشه خودش را بالا بکشه و حالا با میانگین ریتینگ 1.68 بهترین شبکه از لحاظ بیننده برای سریال‌ها است هرچند سریال‌های امسالشون مثل Wicked City و Blood & Oil که چند بار هم تغییر اسم داد اصلا خوب کار نکردند و کنسل شدند اما به لطف سریال‌های قدیمی‌ترشون خودشون رو خوب بالا کشیدند. این شبکه دوتا سریال سوال برانگیز داره که تکلیف کنسلی اونها معلوم نیست که یکیش سریال Muppets هست که شخصیت‌های عروسکی قدیمی رو به تلویزیون برگردونده و به نظر می‌رسید خیلی موفق باشه اما نبود. یککی دیگه هم سریال‌ موزیکال کانتری Nashville هست که از یک طرف خبر تمدیدش توسط شبکه می‌رسه و از طرف دیگه تعداد بیننده های این سریال بعد از دو سریال کنسل شده که گفتیم بدترین عملکرد رو برای شبکه رقم زده و از اونجایی ککه این سریال و بازیگراش اصلا ارزون نیستند باید دید شبکه چه تصمیمی خواهد گرفت.

طرفدارهای سریال Quantico فعلا لازم نیست نگران این سریال باشن از اونجایی که این سریال رو خود شبکه ABC تولید می‌کنه و بازیگر اصلیش یک سفیدپوست آمریکایی نیست و تمرکزش روی فروش بین المللیش هست و ریتینگش هم برای سریالی که یکشنبه‌ها پخش میشه بد نیست میشه انتظار داشت تمدید بشه.

طرفداران Marvel و Agent’s of Shield نگران نباشن هر سریالی که به فصل سوم برسه فصل چهارمش هم سااخته میشه. سریال‌های How to Get Away with Murder و Scandal که توسط یک گروه ساخته میشه هم قطعا تمدید خواهند شد Modern Family و Grey’s Anatomy هم که نیاز به گفتن نداره و اونقدر بیننده داره که چشم بسته تمدیدش کنن

سریال وضعیت درصد بیننده نسبت به میانگین شبکه
Wicked City (O) کنسل شد %40
Blood & Oil (O) به زودی کنسل خواهد شد 60%
Nashville معلوم نیست 64%
Castle احتمالا کنسل خواهد شد 67%
Last Man Standing معلوم نیست 73%
The Muppets معلوم نیست 98%
Dr. Ken احتمالا تمدید خواهد شد 75%
Quantico احتمالا تمدید خواهد شد 92%
Fresh Off the Boat احتمالا تمدید خواهد شد 94%
Once Upon a Time قطعا تمدید خواهد شد 98%
Black-ish احتمالا تمدید خواهد شد 114%
Agents of SHIELD قطعا تمدید خواهد شد 86%
How to Get Away with Murder قطعا تمدید خواهد شد 126%
The Goldbergs قطعا تمدید خواهد شد 130%
Grey’s Anatomy قطعا تمدید خواهد شد 142%
Scandal قطعا تمدید خواهد شد 150%
Modern Family قطعا تمدید خواهد شد 168%

 

شبکه CBS

این شبکه که سال گذشته بالاترین آمار بیننده سریال‌ها رو داشت امسال کمی افت کرده اما کماکانن با ثبات ترین شبکه آمریکا محسوب میشه. CBS در هفته گذششته اعلام کرد از سازندگان سریال پزشکی Code Black درخواست پنج قسمت اضافه کرده اما این هیچ ربطی به تمدید شدن یا نشدن این سریال نداره و در حقیقت با ریتینگ فاجعه بارش این سریال به احتمال فراوان جز کنسلی‌های این شبکه به حساب میاد.

سوال‌ها در مورد این شبکه خیلی زیاد برای مثال اینکه چه بلایی سر سریال‌هایی مثل Elementary، Madam Secretary و NCIS: LA میاد واقعا سخته CBS در گذشته بارها و باارها ثابت کرده تصمیم گیریش در مورد سریال‌هایی که ریتینگ متوسطی دارند به شدت کاتوره‌ای هست.

طرفداران سریال Limitless که سازنده‌های فرینج با همکاری بردلی کوپر دارند میسازند نباید زیاد نگران باشند با توجه به زمان پخش این سریال به نظر میرسه مسئولانن شبکه اونقدر ازش راضی باشن که حداقل یه فصل دیگه بهش فرصت بدن. کمدی خوش ساخت و جدید و خانوادگی این شبکه هم به نام Life in Pieces به احتمال فراوان جز تمدیدی‌ها خواهد بود.

طرفداران سریال Supergirl و شخصیت‌های کمیک هم باید خوشحال باشند چوت این سریال که پشتش سازنده‌های Arrow و Flash هستند حسابی فراتر از انتظار شبکه ظاهر شده بعیده خبری جز تمدید سریال به گوش کسی برسه. سریال The Big Bang Theory هم که از قبل تمدید شده بود

سریال وضعیت درصد بیننده نسبت به میانگین شبکه
CSI: Cyber قطعا کنسل میشه 52%
Hawaii Five-0 احتمالا کنسل میشه 67%
Code Black احتمالا کنسل میشه 75%
Elementary معلوم نیست 57%
The Good Wife معلوم نیست 67%
NCIS: Los Angeles معلوم نیست 77%
Madam Secretary معلوم نیست 80%
2 Broke Girls احتمالا تمدید میشه 102%
Blue Bloods احتمالا تمدید میشه 75%
Mom احتمالا تمدید میشه 97%
Limitless احتمالا تمدید میشه 97%
Criminal Minds احتمالا تمدید میشه 102%
NCIS: New Orleans احتمالا تمدید میشه 104%
Scorpion احتمالا تمدید میشه 113%
Life in Pieces احتمالا تمدید میشه 122%
Supergirl قطعا تمدید میشه 136%
NCIS قطعا تمدید میشه 138%
The Big Bang Theory تمدید شد 246%

 

شبکه CW

اَبَرقهرمان‌ها حسابی به کمک این شبکه اومدن و وضعیت اون رو در چندسال گذشته حسابی تغییر دادند و تازه سریال Legends of Tomorrow هم در راهه.

هفته گذشته CW اعلام کرد که iZombie و Crazy Ex-Girlfriend چند اپیزود به سیزنشون اضافه میشه و TVD و Originals آخر ژانویه به جمعه ها منتقل میشن اما این‌ها برای این سریال‌ها چه معنایی دارد؟ حقیقت این است که برای این فصل حداقل معنای خاصی ندارد کماکان TVD و Originals شانس خوبی برای تمدید دارند iZombie احتمالا در نهایت تمدید خواهد شد اما Crazy Ex-Girlfriend دوست داشتنی متاسفانه قطعا اسیر هیولای ما خواهد شد و کنسل میشه.

سریال‌های Arrow و The Flash بهترین عملکرد ممکن را دارند و قطعا تمدید میشن طرفداران سوپرنچرال هم میتونن خیالشون تخت باشه که سال بعد هم این دو برادر دوست داشتنی رو میبینن.

سریال وضعیت درصد بیننده نسبت به میانگین شبکه
Crazy Ex-Girlfriend قطعا کنسل میشه 44%
Reign (F) معلوم نیست 48%
Jane the Virgin معلوم نیست 63%
iZombie احتمالا تمدید میشه 90%
The Vampire Diaries احتمالا تمدید میشه 90%
Supernatural احتمالا تمدید میشه 116%
The Originals قطعا تمدید میشه 65%
Arrow قطعا تمدید میشه 159%
The Flash قطعا تمدید میشه 227%

 

شبکه FOX

این شبکه هفته گذشته یک خبر عجیب و غریب اعلام کرد که پیش بینی سریال‌هاش رو خیلی سخت میکنه مدیران این شبکه اعلام کردند با توجه به رویکرد روزافزون بینندگان به دیدن با تاخیر سریال‌ها و شبکه‌های اینترنتی و قراردادهای بین المللی تمدید کردن سریال‌ها براساس ریتینگ روزانه اونها رو کنار میگذارند و دیگر این ریتینگ براشون مهم نیست و به ریتینگ تعداد بیننده‌ها بعد از 7 روز نگاه می‌کنند.

هرچند حرفهای درستی در این بیانیه دیده میشه و مسئولان فاکس بیراه هم نمیگن اما از اونجایی که ریتینگ این شبکه تولورانس بالایی داره و دیگه مثل گذشته خوب نیست به نظر میرسه این بیانیه بیشتر یک مانور تبلیغاتی باشه هرچند ما در این مقالات به ریتینگ هفت روزه سریال ها هم نگاه میکنیم اما حقیقت این است که حتی اون ها هم تا 90% برآیند ریتینگ روزانه سریال‌ها هستند و حتی اگر مسئولان فاکس نخواهند اعلام کنند هنوز تعداد بیننده همان روز مهم هستند شاید چند سال آینده زمین بازی عوض شود اما فعلا نه.

سریال جدید Minority Report که اسمای بزرگی رو یدک میکشید با ضعف ساختاری خودش و بازی های ضعیف بیننده‌ها رو تا حد زیادی از خودش زده کرد و قطعا کنسل میشه اگر زودتر از جدول پخش خارجش نکنن لطف بزرگی بهش کردن

طرفداران Sleepy Hollow هم باید بدونن که تصور فصل بعدی این سریال تقریبا غیرممکنه و تازه شبکه این سریال رو به زودی به جمعه ها تبعید میکنه و در چندسال گذشته کمتر سریالی از جمعه‌های فاکس جون سالم به در برده.

یه سری سریال خوش ساخت و مخاطب خاص هستند که در این شبکه تکلیفشون معلوم نیست سریال جدید رایان مورفی سازنده American Horror Story که یک سریال کمدی ترسناک هست از یک طرف ریتینگ ضعیفی داره و از طرف دیگه فاکس خیلی دوست داره همکاریش رو با آدم بزرگی مثل رایان مورفی ادامه بده باید دید کدوم یکی از این حالت‌هاا تعیین کننده میشه. کمدی خوش ساخت و بامزه The Last Man on Earth هم وضعیت نامشخصی داره و بازهم مثل هر سال باید منتظر ماند و دید بازیگرهای Bones حاضرند یه فصل دیگه با شبکه تمدید کنند یا اینکه بالاخره خسته شدنشان واقعی است.

کمدی Brooklyn Nine-Nine که جوایز متعددی برای شبکه فاکس برده هم احتمالا تمدید بشه سریال جدید Rosewood که بعد از خوش گذشتن به مسئولان شبکه فاکس بابت ساخت سریال‌هایی که بازیگران سیاه پوست در آن نقش اصلی رو ایفا میکنن ساخته شد به نظر میرسه تمدید بشه.

طرفدارانن گاتهام و Empire هم میتونن مطمئن باشن سریالشون سال دیگه برمیگرده.

سریال وضعیت درصد بیننده نسبت به میانگین شبکه
Minority Report (O) قطعا کنسل میشه 48%
Scream Queens (O) معلوم نیست 74%
Bones (O) معلوم نیست 77%
The Last Man on Earth (O) معلوم نیست 81%
Brooklyn Nine-Nine احتمالا تمدید میشه 97%
Family Guy (O) احتمالا تمدید میشه 97%
Rosewood (O) احتمالا تمدید میشه 110%
Gotham قطعا تمدید میشه 97%
Empire (O) قطعا تمدید میشه 323%
Bob’s Burgers (O) تمدید شد 71%
The Simpsons (O) تمدید شد 129%

 

شبکه NBC

طرفداران The Player متاسفانه این سریال که کار سازندگان Blacklist هم بود تعداد اپیزودهاش کاهش پیدا کرد و به زودی از پخش هم خارج میشه طرفداران سریال Truth be Told هم باید منتظر همین سرنوشت باشند و سریال Mysteries of Laura هم احتمالا آخرین فصلش خواهد بود.

سریال Heroes Reborn که بعد از سالها با کلی امید و آرزو احیا شده بود با اینکه برچسب Limited داشت اما اگه کمی بهتر کار میکرد میتونست تمدید بشه کما اینکه سازنده‌های سریال هم علاقه خاصی به تمدیدش داشتن اما ظاهرا امیدی به تمدیدش نیست.

طرفداران Grimm و The Blacklist میتونن خوشحال باشن چون سریالاششون خیلی خوب داره کار میکنه و در نهایت احتمال زیاد تمدید میشن سریال جدید Chicago Med هم خیلی خوب شروع کرده و اگه همینطور ادامه بده قطعا تمدید میشه.

سریال‌های Chicago PD، Chicago Fire و Blindspot با عجله خاصی توسط شبکه NBC تمدید شدند.

سریال وضعیت درصد بیننده نسبت به میانگین شبکه
The Player کنسل شد 60%
Truth Be Told (F) (O) قطعا کنسل میشه 45%
The Mysteries of Laura احتمالا کنسل میشه 80%
Heroes Reborn (O) احتمالا کنسل میشه 92%
Grimm (F) (O) احتمالا تمدید میشه 71%
Law & Order: SVU (O) احتمالا تمدید میشه 117%
The Blacklist قطعا تمدید میشه 108%
Chicago Med (O) قطعا تمدید میشه 158%
Chicago PD (O) تمدید شد 108%
Chicago Fire (O) تمدید شد 132%
Blindspot تمدید شد 171%

 

اطلاعات کلی:

اول – برای آشنا شدن با نحوه کار شبکه های خارجی و کنسل و تمدید کردن سریال هاشون به مطلب آیا امید به دیدن سریال های خوب از بین رفته است؟ وچرا سریال ها کنسل میشوند و معنای ریتینگ و اهمیت آن چیست؟ و انواع شبکه های تلویزیونی در آمریکا مراجعه کنین

دوم – اینجا پیش بینی های شخصی خودم رو بر اساس مدل منطقی و ریاضی ای که سایت تی وی بای دنامبرز درست کرده به اضافه یه سری تغییراتی که خودم روش اعمال کردم باهاتون به اشتراک می ذارم که شامل بررسی ریتینگ بیننده های سریال ها و مقایسه اونها با ریتینگ میانگین شبکه به اضافه روز و ساعت پخش اونهاست محاسبه مجموع همه اینا درصدی رو تشکیل میده که اسمش رو گذاشتم نسبت میانگین شبکه هرچی این نسبت بالای ۱۰۰ باشه بهتره و هرچی بیاد پایین تر خطر بیشتری سریال رو تهدید می کنه و این مبنای پیش بینی آینده اون سریاله

سوم – امسال دیگه قطعاً و احتمالاً نداریم یا به نظرم سریالی کنسل میشه یا نه یا وضعیتش نامشخصه

چهارم – مبنای محاسبات همین سال میلادیه سال های آینده مطمئناً مبنا هم عوض میشه.

پنجم – سریالی که کنسل میشه به معنای اونه که فصل بعدی براش در کار نیست اینکه شبکه تصمیم می گیره چند قسمت از فصل در حال پخشش رو پخش کنه یا اصلاً سریال رو بیرون بکشه معلوم نیست

ششم – سریال هایی که روز پخششون تو جدول زیر شنبه است بخاطر وضعیت خاصی که دارن می تونن با درصد های کمتر هم تمدید بشن. یه سری سریال می بینین که درصد بالایی دارن اما بخاطر اینکه روند ریت گیریشون به شدت نزولیه بازم کنسل خواهند شد اینا اون سریال هایی هستن که پریمیر قوی داشتن و هیچوقت ریتینگشون ثبات پیدا نکرده و رو به پایین بوده اینو تو شبکه ان بی سی خیلی می بینیم

هفتم – سریال هایی که تعداد قسمت های بالایی ازشون پخش شده به اصطلاح Syndication شدن اینها سریال هایی هستن که ممکنه با ریت های پایین تر تمدید بشن یا فصل نهایی بگیرن حداقل تعداد قسمت هایی که برای Syndication شدن لازمه چیزی حدود ۸۰ قسمته این سریال ها برای شبکه ها هزینه های کمتری دارن به این دلیل که یا توسط استودیوهای خودشون ساخته شدن و یه پایان بندی مناسب می تونه فروششون رو به شبکه های دیگه و به صورت دی وی دی یا بلوری تضمین کنه یا اینکه مال استودیوهای دیگه هستن و اونا حاضرن برای یه فصل نهایی با هزینه ای کمتر از قیمت تمام شده برای خودشون با شبکه قرارداد ببندن که اهداف بالا رو دنبال کنن.

هشتم – سریال های شبکه های پریمیوم سیستم تمدید و کنسل شدن متفاوت و تقریباً غیرقابل پیش بینی دارن بنابراین اینجا جایی ندارن (مثل Game Of Thrones و Walking Dead و…)

پایان پروژه دنبال کنند The Following

followingcan1-700x400

دوستان خوبم حدودای چهار سال پیش بود که خبر از شروع سریالی در شبکه فاکس بهتون دادم به نام دنبال کننده سریالی با محوریت یک قاتل زنجیره ای عاشق ادبیات و مخصوصاً ادگار آلن پو سریال فصل اول فوق العاده خوش ساختی داشت و داخلش پر بود از ارجاعات زیبا به نوشته های نویسنده ای که خیلی ها صادق هدایت رو با اون مقایسه میکردن دوئل هنرپیشه های اصلی سریال یعنی کوین بیکن و جیمز پیورفوی جذابیت زیادی به سریال بخشید هرچند در فصول بعدی حالا به هر دلیلی خیلی از این جذابیت ها از سریال گرفته شد اما من و دوستان خیلی خوبم چه در فصول ابتدایی که افتخار همکاری با گروه TOB و حسین و آرکو و بهار عزیز رو داشتم و چه در فصل آخر که مهرداد گل و کیانوش عزیز به من لطف کردن قبول زحمت کردن و همینطور دوست خوبم روح الله عزیز که یک قسمت در خدمتشون بودیم و زحمت هم کشیدن افتخار این رو داشتیم که در این چهار سال با این سریال در خدمتتون باشیم و امیدواریم تونسته باشیم لحظات خوشی رو براتون بسازیم چرا که این آرزوی تمام کسانی است که بدون چشم داشت کار ترجمه فیلم و سریال رو انجام میدن تا شده حتی یک لحظه دلپذیر برای شما در کنار خانواده ایجاد کنند.

چهار سال مثل برق و باد گذشت و این پروژه با کنسل شدنش توسط شبکه فاکس به پایان خودش رسید

دانلود تمام زیرنویس های فصل چهارم از اینجا

 

یادتون باشه دوستتون دارم و بیصبرانه منتظرم با یه روژه جدید خوب دوباره در خدمتتون باشم

نوروز 1394 مبارک

پیروزی و ناکامی، شادی و غم و… تعریف کننده معنای زندگی های ماست. سال نو همیشه فرصتیست برای شروع دوباره ناکامی ها و تبدیل کردن غم ها به شادی ها. هر سال قرار ما این است که در فروردین ماه شاد باشیم، دوست داشته باشیم و زندگی کنیم و همه اینها را با بقیه قسمت کنیم. امیدوارم امسال برای همه شما عزیزان سالی پر از پیروزی و شادی، دوست داشتن و زندگی باشه پر از رسیدن به خواسته های معطل مونده زندگی هامون و در نهایت سالی پربرکت در کنار عزیزانی که دوستشون دارین و دوستتون دارند.

یکسال دیگر از زندگی های ما گذشت و من بی نهایت خوشحالم که این افتخار رو داشتم با چندتا زیرنویس و کتاب سال گذشته رو با شما عزیزان و اشک ها و لبخندهاتون شریک باشم.

گرم ترین تبریکات نوروزی رو از این بنده حقیر پذیرا باشید

دوستدار شما

میلاد بابانژاد

 

Sms-Norooz1

 

سال نو مبارک
ευτυχισμενο νεο ετος
Bonne année
Glückliches neues Jahr
Happy new year
Felice anno nuovo
счастливого нового года